WP Ważny temat Partner wydania
WP Ważny temat Partner wydania citroen

Model C5 X idealnym ucieleśnieniem filozofii Citroëna

Partner wydania citroen
Marka Citroën długo przygotowywała się do powrotu do segmentu D. Model C5 X stanowczo przerósł oczekiwania wszystkich, zarówno klientów, jak i ekspertów. To samochód idealnie dostosowany do dzisiejszych wymagań, harmonijnie łączący najlepsze cechy reprezentacyjnego sedana, praktycznego kombi i wszechstronnego SUV-a. Wraz z nowoczesnymi i wydajnymi zespołami napędowymi okazał się strzałem w dziesiątkę. Potwierdzeniem tej tezy jest uzyskanie przez Citroëna C5 X tytułu Biznesowego Samochodu roku w plebiscycie Samochód Roku Wirtualnej Polski 2022.

Samochód biznesowy dzisiejszych czasów

Jaki powinien być idealny samochód biznesowy? Powinien być maksymalnie uniwersalny i odpowiadać na wiele, często przeciwstawnych sobie potrzeb. To właśnie w biznesie wyzwania dnia codziennego wymagają od kierowcy elastyczności i gotowości do pokonywania wielu kilometrów w różnych warunkach drogowych. Samochód biznesowy powinien być przede wszystkim wygodny i komfortowy, gdyż często jazda samochodem jest jedynym momentem dnia, kiedy można pozwolić sobie na chwilę odprężenia. W tej kategorii Citroën C5 X okazał się być bezkonkurencyjny.

W modelu C5 X osoby będące w permanentnej podróży mogą poczuć się wyjątkowo dobrze. Wpływa na to nie tylko sama charakterystyka jazdy tego modelu, ale także długa lista wyposażenia, która w znaczący sposób przyczynia się do podwyższenia poziomu komfortu. Jednym z elementów takiego wyposażenia, rodem wprost z samochodów klasy premium, są specjalne szyby z filtrem akustycznym. Klejone, dźwiękochłonne szyby zastosowano zarówno w przednich jak i tylnych drzwiach.

To właśnie najwyższa dbałość o szczegóły wpływające na komfort kierowcy i pasażerów jest czymś, co wyróżnia Citroëna C5 X na tle konkurencji. Wiele elementów wyposażenia zastosowanych we flagowym Citroënie, które kojarzyły się dotychczas jedynie z luksusowymi limuzynami klasy wyższej sprawia, że C5 X wynosi komfort użytkowania samochodu na najwyższy poziom, właściwy nie tylko dla samochodu biznesowego, ale też dla prawdziwego Citroëna.

Samochód to również miejsce pracy. Dzięki nowoczesnemu systemowi multimedialnemu IVI High z ekranem o przekątnej nawet 12", oraz integracji z systemami Android Auto i Apple CarPlay, rozmowy telefoniczne, planowanie spotkań czy szybkie sporządzanie notatek głosowych podczas jazdy jest możliwe, a przede wszystkim bezpieczne. Dodatkowo o bezpieczeństwo podczas każdej, długiej i krótkiej trasy dba szereg najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa, które pozwalają na spokojne podróżowanie.

Oczywisty zwycięzca w swojej kategorii

Choć konkurencja w klasie samochodów biznesowych jest naprawdę ogromna, to dziennikarze serwisów WP Moto, Autokult oraz Autocentrum, podczas plebiscytu Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2022, jednogłośnie przyznali nagrodę Biznesowego Samochodu Roku Citroënowi C5 X. Wszyscy, którzy wypowiadali się na temat flagowca Citroëna, przede wszystkim zwracali uwagę na fantastyczny poziom komfortu, który ten samochód oferuje kierowcy, jak i pasażerom.

Kolejnym parametrem, który zdecydował o wygranej, jest sam projekt samochodu. Modny, nowoczesny wygląd jest połączeniem trzech rodzajów nadwozia: kombi, SUV-a i sedana. Zwrócono uwagę, że różne rozwiązania zaczerpnięte przez projektantów z pełną świadomością, jako hybryda stylów, tworzą w C5 X spójną całość. Jest to samochód, który bez wątpliwości można określić jako reprezentacyjny i wyróżniający się z tłumu, a jednocześnie prawdziwie elegancki. I to właśnie szczególnie zwróciło naszą uwagę, podobnie jak w przypadku jurorów plebiscytu na Biznesowy Samochód Roku Wirtualnej Polski.

C5 X prezentuje się niezwykle okazale, a jednocześnie zachowuje typową dla Citroëna awangardową stylistykę, która obiektywnie jest elegancka. W takim samochodzie swobodnie poczulibyśmy się zarówno podczas jazdy na ważne spotkanie biznesowe, ale także podczas wakacyjnych przejazdów szutrowymi drogami. C5 X doskonale prezentuje się w miejskich, nowoczesnych przestrzeniach jak i w otoczeniu leśnych dróg. Jego wygląd głęboko zapada w pamięć i pozwala na zachwyt nad tym wyróżniającym się z tłumu projektem nadwozia.

Obszerna, świetnie doświetlona i bardzo dobrze wykonana kabina oferuje dużo miejsca, zarówno z przodu jak i na tylnych siedzeniach, co ma szczególne znacznie podczas długich podróży. Jednocześnie bardzo duży i pakowny bagażnik idealnie sprawdza się zarówno w przypadku rodzinnych wypadów, jak i podczas służbowych wyjazdów, gdzie nierzadko trzeba przewozić wiele przedmiotów koniecznych do pracy.

Przysłowiową "kropką nad i" w kwestii wyłonienia laureata w kategorii Biznesowy Samochód Roku okazał się program Citroën Advanced Comfort. Zarówno aktywne zawieszenie, jak i świetne, ergonomiczne i niezwykle wygodne fotele są tym, co w najlepszym na rynku samochodzie biznesowym powinno być oczywistością. Citroën C5 X stał się więc uznanym przez ekspertów symbolem nowoczesnego samochodu dla przedstawicieli firm.

Samochód, którym chce się pokonywać kilometry

Jeśli samochód jest narzędziem pracy i pewnym jest, że w jego wnętrzu kierowca spędzi nawet setki godzin rocznie, jednym z najważniejszych parametrów jest to, że kabina musi dawać poczucie swobody. Jednocześnie każdy kolejny przejechany kilometr powinien upewniać kierowcę i pasażerów o dobrze dokonanym wyborze. Citroën C5 X jest samochodem stworzonym do tego, by w maksymalny sposób uprzyjemniać każdą, najdłuższą i najkrótszą podróż.

Zarówno zaawansowane systemy bezpieczeństwa przydatne w trasie (m.in. asystent jazdy autostradowej, asystent monitorowania martwego pola, wyświetlacz head-up), jak i ułatwiające jazdę w miejskiej dżungli (system kamer z widokiem 360 stopni, asystent monitorowania ruchu poprzecznego, czy bezkluczykowy dostęp) sprawiają, że w każdych drogowych warunkach można czuć się pewnie za kierownicą nowego C5 X. Pewność za kierownicą to jedno, ale równie ważne jest także prowadzenie.

Naszym zdaniem flagowy Citroën wyróżnia się w segmencie naprawdę perfekcyjnym wyważeniem parametru komfortu resorowania z parametrem niezwykle czytelnego zachowania się samochodu podczas gwałtownych manewrów. Oczywiście, nikt nie twierdzi, że C5 X jest samochodem sportowym, ale zadowalające osiągi dostarczane przez jednostki napędowe są połączone w fantastyczny sposób z dobrze dostrojonym układem kierowniczym, ale także z zawieszeniem, które poza komfortem daje uczucie absolutnej kontroli nad samochodem nawet podczas dynamicznego pokonywania ciasnych zakrętów.

Wygodne fotele Citroën Advanced Comfort z opcją podgrzewania, wentylacji, a nawet masażu, aktywne zawieszenie Citroën Advanced Comfort Active Suspension, które doskonale dostosowuje się do każdych warunków drogowych i dostarcza abstrakcyjnie dobrych wrażeń podczas jazdy na każdej nawierzchni, oraz przestronna, dobrze doświetlona i świetnie wyciszona kabina są sumą cech idealnego przedstawiciela segmentu D.

Powrót marki Citroën do segmentu D dzięki modelowi C5 X okazał się ogromnym sukcesem i sporym zaskoczeniem, nawet dla długoletnich fanów francuskiej marki. Ten model wyznaczył dodatkowo nowe standardy w swojej klasie, co w przypadku debiutu po kilkuletniej nieobecności jest prawdziwym dowodem na świadomość wymagań rynku. Citroën po raz kolejny udowodnił, że ich samochody są unikatowe w skali całego rynku. Nowy Citroën C5 X to wielki powrót Citroëna do segmentu D, który okazał się powrotem na sam szczyt.